Podnet na úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Máte pocit, že Vám nebola poskytnutá zdravotná starostlivosť tak, ako by mala? Ak vo vás vznikli pochybnosti o správnosti či kvalite lekárskeho alebo ošetrovateľského výkonu, máte právo obrátiť sa na príslušný orgán – Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V mnohých prípadoch, ale nie v každom môže byť zanedbanie zdravotnej starostlivosti dôvodom na odškodnenie za utrpenú bolesť resp. obmedzenia v bežnom živote. V tomto článku priblížime, ako správne podať podnet na úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a čo môže viesť k jeho zamietnutiu.

Kompetencie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Pri podávaní podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) majú mnohí sťažovatelia mylnú predstavu o tom, čo môžu od rozhodnutia úradu očakávať. Častým omylom je presvedčenie sťažovateľov, že ÚDZS im priamo prizná finančnú náhradu za spôsobenú bolesť či sťaženie spoločenského uplatnenia resp. zaviaže poskytovateľa zdravotnej starostlivosti k náhrade škody. V skutočnosti však tento úrad takúto právomoc nemá. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v zmysle § 18 ods. 1 písm. b) zákona č. 581/2004 Z. z. vykonáva dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti tým, že dohliada na správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti a vedenie zdravotnej dokumentácie a za zákonom ustanovených podmienok:

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa pri preverovaní podnetov nezaoberá otázkou finančného odškodnenia pacienta, jeho úlohou nie je priznávať náhradu za bolesť alebo sťaženie spoločenského uplatnenia. To patrí do kompetencie súdov v rámci občianskoprávnych konaní. Úrad sa zameriava výlučne na posúdenie toho, či bola zdravotná starostlivosť poskytnutá správne, a to v súlade s § 4 ods. 3 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len "zákon 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti".

Podľa § 4 ods. 3 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti: poskytovateľ je povinný poskytovať zdravotnú starostlivosť správne. Zdravotná starostlivosť je poskytnutá správne, ak sa vykonajú všetky zdravotné výkony na správne určenie choroby so zabezpečením včasnej a účinnej liečby s cieľom uzdravenia osoby alebo zlepšenia stavu osoby pri zohľadnení súčasných poznatkov lekárskej vedy a v súlade so štandardnými postupmi na výkon prevencie, štandardnými diagnostickými postupmi a štandardnými terapeutickými postupmi pri zohľadnení individuálneho stavu pacienta.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou teda skúma len to, či bola zdravotná starostlivosť poskytnutá odborne, včas a v súlade s aktuálnymi poznatkami lekárskej vedy a príslušnými štandardnými postupmi. V rámci svojej činnosti, ale neskúma, či ujma na zdraví pacienta bola spôsobená v súvislosti s nesprávne poskytovanou zdravotnou starostlivosťou alebo táto by vznikla aj nezávisle od poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Potrebujete právne zastúpenie?
Ak potrebujete právnu pomoc alebo právne poradenstvo v súvislosti s nesprávne poskytnutou zdravotnou starostlivosťou, neváhajte nás kontaktovať na e-mailovej adrese miklosko@miklosko.eu, telefonicky na čísle 0911 357 646 alebo vyplnením formuláru. Viac informácií o našich právnych službách nájdete na stránke nemajetková ujma pri poškodení zdravia

Ako podať podnet na úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Ak už ste sa rozhodli podať podnet z dôvodu pochybností o správnosti poskytnutej zdravotnej starostlivosti, môžete svoj podnet podať dvoma spôsobmi a to:

Kto môže podať podnet na UDZS?

V zmysle zákona o zdravotných poisťovniach je podávateľom podnetu osoba, ktorá sa domnieva, že boli porušené jej práva alebo právom chránené záujmy pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti alebo pri vykonávaní verejného zdravotného poistenia, alebo jej zákonný zástupca. Okrem uvedeného podávateľom môže byť aj blízka osoby, ktorej bola poskytovaný zdravotná starostlivosť, ak

  • dotknutá osoba nežije,
  • zdravotný stav neumožňuje podať podnet a dotknutá osoba s podaním podnetu preukázateľne súhlasí.

Čo musí obsahovať podnet?

Podnet na výkon dohľadu (tzv. sťažnosť na lekára) musí mať písomnú formu a musí obsahovať:

  • a) identifikačné údaje podávateľa podnetu a dotknutej osoby, ak nejde o tú istú osobu, v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu alebo adresa prechodného pobytu; ak ide o cudzinca, uvádza sa aj identifikačné číslo cestovného dokladu alebo preukazu totožnosti, kontaktná adresa na území Slovenskej republiky alebo v cudzine,
  • b) vzťah podávateľa podnetu k dotknutej osobe, ak nejde o tú istú osobu,
  • c) údaje umožňujúce jednoznačnú identifikáciu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, u ktorého má byť vykonaný dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti,
  • d) opis skutočností, ktorými malo dôjsť k porušeniu práva alebo právom chráneného záujmu, a obdobie, v ktorom malo dôjsť k porušeniu práva alebo právom chráneného záujmu,
  • e) súhlas dotknutej osoby podľa odseku 2 písm. b), ak v odseku 3 nie je ustanovené inak,
  • f) podpis podávateľa podnetu.

Ak aj podnet nemá všetky vyššie uvedené náležitosti a pre tieto úrad nemôže vykonať dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, musí Vás vyzvať ako podávateľa podnetu, aby ste podnet doplnili v stanovenej lehote. Táto lehota nesmie byť kratšia ako 10 pracovných dní. Súčasne je úrad povinný podávateľa poučiť a informovať o spôsobe, aký je potrebné podnet doplniť a tiež o skutočnosti, že ak podnet nedoplní o možnosti odmietnutia.

Rozhodnutie ÚDZS vo vzťahu k náhrade škody

Rozhodnutie ÚDZS má pre pacienta veľmi obmedzený právny význam. Dokonca aj zistenie, že zdravotná starostlivosť nebola poskytnutá správne, nezakladá automaticky nárok na náhradu škody. Pre úspešné uplatnenie nároku musí byť preukázané, že:

• došlo k protiprávnemu konaniu,

• vznikla škoda,

• existuje príčinná súvislosť medzi konaním zdravotníckeho zariadenia a škodou.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v rámci svojich právomoci nemá v kompetencii posudzovať vznik škody, ani príčinnú súvislosť medzi konaním dohliadaného subjektu a vzniknutou škodou. Výsledkom rozhodnutia bude len skutočnosť, že došlo k porušeniu povinnosti poskytovať zdravotnú starostlivosť správne.

Napriek tomu, že úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou neskúma vznik zodpovednosti za škodu môže svojim rozhodnutím pomôcť podávateľovi podnetu zhodnotiť jeho prípadnú šancu pri uplatnení nárokov vzniknutých s nesprávne poskytnutou zdravotnou starostlivosťou na súde.

Okrem toho výhodou je, že ak Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou potvrdí porušenie povinnosti zo strany poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, žalobca v konaní o náhradu škody alebo nemajetkovej ujmy môže byť oslobodený od súdneho poplatku.

Záver

Pacienti by mali starostlivo zvážiť podanie podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ako prvý krok k získaniu náhrady škody resp. nemajetkovej ujmy spôsobenej v dôsledku nesprávne poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Rozhodnutie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou môže mať podporný dôkazný charakter aj v prípadnom súdnom konaní. Pred samotným podaním podnetu je vhodné sa poradiť s advokátom, ktorý môže posúdiť, či je podnet na Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou skutočne najlepším riešením alebo či je vhodnejšie postupovať iným spôsobom.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
GDPR

Zdroje:

zákon č. 576/2004 Z. z o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov

zákon č. 581/2004 Z .z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Vytvorené v BigWay
crossmenuchevron-down